Visingsö

Förening

Visingsö näringslivsförening

Bilder


Beskrivning


Visingso.net

Har du frågor kring innehållet på hemsidan eller annat som rör visingso.net, vill anmäla evenemang, nyheter eller annat, kontakta samordnare Tomas på visingso@gsonmedia.se

Visingsö är en levande landsbygd.

Vi vill skapa goda förutsättningar för hållbar turism och landsbygdsutveckling för Visingsö.
Föreningen företräder öns näringsliv i samverkansorgan och kan också vara huvudman för olika projekt på ön.
Vi vill, genom ett utvecklat arbetssätt, med mer delaktighet, ge mer utrymme för lokala värderingar, verka för ökad kunskap och förståelse för en hållbar utveckling samt inspirera till lokala initiativ och öka antalet medlemmar i näringslivsföreningen.
Föreningen ca 50 medlemmar och allt arbete drivs ideellt alla driver näring av något slag på ön inom ett flertal olika branscher.

Bland våra Aktiviteter finns:
Ansvara för Visingsös turistfolder med karta över ön och med medlemsföretagen utmärkta. Foldern berättar också kortfattat om öns historia och dess sevärdheter.
Ansvara/finansiera/utveckla vår hemsida www.visingso.net
Deltagande i olika arbetsgrupper och projekt som till exempel Östra Vätterbranternas biosfärområde
Arbeta för att skapa samarbetsmöjligheter inom jordbruk/miljö/utveckling.Aktivt stödja start av nya företag. Deltagande i nätverkande grupper, t.ex. Smålands Turism, Jönköpings Kommun etc.

Näringslivsföreningens styrelse:

Thomas Teike, ordförande, Tfn: +46 (0) 734 003 291 Mail: thomas.teike@gmail.com

Janne Lundh, sekreterare. Tfn: +46 (0) 738 002 286 Mail: janne@munken.se

Tomas Gunnarsson, ledamot. Tfn: +46 (0) 707 727 667 Mail: tomas@gsonventure.se

Sofie Roempke, ledamot, Tfn:+46 (0) 739 846 581 Mail: sofie@stallroempke.com

Rolf Björklund, ledamot, Tfn:+46 (0) 705 440 764 Mail: bengtsgarden1@yahoo.se

Ann-Sofie Tedman, ledamot, Tfn: +46 (0) 737 020 279 mail: annsofie.tedman@gmail.com
Lillemor Hansen, kassör, Tfn: +46(0)703 506 295 mail: lillemor.m.hansen@gmail.com

Är Du intresserad av föreningens arbete, vill ge tips och idéer, kanske bli medlem – hör av Dig till: kontakt@visingsonaringslivsforening.se. Du hittar ännu mer information om föreningen på www.visingsonaringslivsforening.se

Kontakta Oss


E-post: kontakt@visingsonaringslivsforening.se
Hemsida: www.visingsonaringslivsforening.se

Dokument


Inga dokument funna.